0 سبد خرید
صفحه اصلی صوت مانلی
ارتباط با ما
درباره ما
ورود
خروج از سیستم
لوگوی صوت مانلی

آکوستیک معماری  (Architectural Acoustics)

علم آکوستیک معماری یا آکوستیک ساختمان در واقع بهینه‌سازی ساختمان‌ها از نظر وضعیت آکوستیکی می‌باشد. بنابراین در علم آکوستیک معماری، اقداماتی در جهت افزایش وضوح گفتار (Speech Intelligibility) ، کاهش نویز در فضاهای مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی، تالارها و سالن‌های سخنرانی و غیره انجام می‌شود. یکی دیگر از بحث‌های علم آکوستیک خصوصی داشت گفتار (Speech Privacy ) میان اتاق‌ها و یا واحدهای مجاور که در کنار همدیگر قرار دارند می‌باشد. به‌ بیان دیگر هر فعالیت و اقدامی که برای جلوگیری از ورود صداهای نامطلوب به ساختمان می‌شود و یا کیفیت صدای مطلوب (مثل موسیقی درون یک سالن کنسرت) را افزایش دهد، جزئی از علم آکوستیک ساختمان به حساب می‌آید .

آیروآکوستیک  (Aeroacoustics)

در این شاخه از آکوستیک در واقع به بررسی اصواتی که از حرکات نوسانی جریان هوا به وجود می‌آید، پرداخته می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای علم آیروآکوستیک، کاهش نویز گسیل شده از هواپیماها می‌باشد. علاوه‌بر این، شناخت این زیرشاخه از آکوستیک درک صحیحی از چگونگی عملکرد ادوات موسیقی به دست می‌دهد .

آکوستیک باستان‌شناسی  (Archaeoacoustics)

این شاخه از آکوستیک به بررسی صوت در حوزه‌های مرتبط با باستان‌شناسی اختصاص دارد. به عبارت دیگر می‌توان گفت که آکوستیک باستان‌شناسی به مطالعه آکوستیکی سازه‌های تاریخی و نیز آلات موسیقی به جا مانده از ادوار کهن می‌پردازد .

گفتار  (Speech)

در این زیرشاخه علم آکوستیک نحوه تولید هجاها و اصوات مختلف، سازوکار دریافت و فهم صداهای گوناگون توسط انسان، پردازش سیگنال‌های گفتار، سنتز کردن گفتار و موسیقی و غیره مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

 بیوآکوستیک  (Bioacoustics)

بیوآکوستیک علم بررسی اصوات گسیل و دریافت شده از سوی حیوانات و همچنین اثرات امواج صوتی، روی جانداران را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهد.

پردازش سیگنال‌های آکوستیک  (Acoustic Signal Processing)

این زیرشاخه در واقع بررسی سیگنال‌های آکوستیکی، اعمال تغییرات گوناگون بر روی سیگنال‌ها با اهداف گوناگونی هم‌چون آشکارسازی، موقعیت‌یابی و مکان‌یابی، رمزگذاری، رمزبرداری و بازیابی اطلاعات منابع صوتی را مورد مطالعه قرار می‌دهد.

الکتروآکوستیک  (Electroacoustics)

در این زیرشاخه از علم آکوستیک به بررسی تجهیزات الکترونیکی- صوتی مثل بلندگو، میکروفون، امپلی‌فایر، کمپرسور، محدود‌کننده‌ها و غیره که مربوط به ضبط، رمزگذاری، فشرده‌سازی سیگنال‌های صوتی است پرداخته می‌شود. خروجی این علم ساخت تجهیزات صوتی حرفه‌ای و دقیق برای ضبط و ثبت سیگنال‌های صوتی می‌باشد.

سایکوآکوستیک  (Psychoacoustics)

سایکوآکوستیک به مطالعه تأثیرات کوتاه‌مدت و بلندمدت امواج صوتی بر روی شرایط روحی انسان می‌پردازد. با توجه به اینکه اصوات روی اعضای بدن انسان اثرات مفید یا مخرب می‌گذارد. در واقع آن چه در این علم مورد کاوش قرار می‌گیرد اثرات مترتب بر اصوات دارای شدت، فرکانس و دوام مختلف بر روی سلامت روانی انسان‌ها است .

نویز محیطی  (Environmental Noise)

بررسی اثرات مربوط به نویز و ارتعاشات حاصل از خطوط حمل و نقل ریلی، ترافیک خودروها، هواپیماها و نویز تجهیزات صنعتی موضوع این زیرشاخه‌ علم آکوستیک است. کاهش و مهار اثرات نامطلوب انواع مختلف نویزهایی که به آن اشاره شد و ارتقاء سطح سلامت انسان‌ها از اهداف اصلی این علم است .

هیدروآکوستیک  (Hydroacoustics)

مطالعه چگونگی انتشار و آشکارسازی اصوات طبیعی و انسان‌ساز در فضای زیرآب موضوع علم هیدروآکوستیک است. از این علم در ساخت سیستم‌های سوناری که برای تأمین امنیت سواحل استفاده می‌شوند، مطالعه ارتباطات میان جانداران زیرآبی و پایش تغییرات اقلیمی (با سنجش صوتی دمای آب دریا) بهره گرفته می‌شود .

 آدرس :
  تهران، نارمک، خیابان شهید افشاری، کوچه شهید سعیدی، پلاک 32، طبقه 4
شماره تماس کارشناس 1 :09398036188
شماره تماس کارشناس 2: 09303432457

لوگوی صوت مانلی
Copyright © 2021 SoteManeli.com - Designed By ElbayTeam -- Graphics By Neda Fathololumi